Spor | Bilim | Performans

Wingate Anaerobik Güç Testi

Wingate testi 1970’de İsrail’de Wingate Beden Eğitimi ve Spor Enstitüsü’nde geliştirildi. Yıllardır anaerobik performansın ölçülmesinde ve submaksimal yüklere vücudun verdiği cevapları ölçmede kullanılmaktadır.

Wingate testi uygulaması basit, maliyeti ucuz yaş ve branş fark etmeksizin herkese uygulanabilir bir test olduğundan kullanımı oldukça yaygın bir laboratuvar testidir.

Wingate protokolü sırasıyla hazırlık, toparlanma, wingate testi ve soğuma evresidir.

Hazırlık evresi 4-6 saniye süreli, 4-5 tane maksimal pedal hızını içeren sprintlerin yer aldığı düşük şiddetli pedal çevirmeyi içeren 5 dakikalık bir periyottur.

 

Toparlanma arası evre ise, hazırlık egzersizinden sonra 2 dakikadan az ya da 5 dakikadan fazla olmamalıdır. Isınma sonrası meydana gelebilecek bir yorgunluğu toparlayabilmek için en az iki dakika sağlanmalıdır; kas ısısı ve kan akımını korumak için bu süre maksimum 5 dakikadan fazla olmamalıdır. Toparlanma arası minimal dirençte pedal çevirerek uygulanabilir.

 

Test evresinde önceden belirlenen en yüksek mekanik gücü sağlayacak dirençte 30 saniye maksimum eforda pedal çevrilir. 30 saniye süresince her 5 saniyelik periyotlarda pedal dönüş sayıları tespit edilir. Test sonunda anaerobik performansı gösteren bazı verilere ulaşılır.

 

Test süresince meydana getirilen herhangi beş saniyelik zaman dilimi içerisinde elde edilen en yüksek mekanik güce maksimum Anaerobik Güç, test süresince meydana getirilen ortalama güce maksimum Anaerobik Kapasite denir. Ayrıca test süresince meydana gelen güç azalmasının yüzde olarak ifade edilmesine yorgunluk indeksi (YI) denir.

 

Yorgunluk indeksi 5’er saniyelik periyotlarda ortaya konan en yüksek güç ile en düşük güç arasındaki farkın en yüksek güce bölünmesi ile bulunur.

 

Yorgunluk İndeksi(%) = (Maksimum Güç – Minimum Güç) / Maksimum Güç

 

Test soğuma evresi ile tamamlanır. Soğuma evresi 2-3 dakika düşük dirençte pedal çevirerek dinlenmeyi içerir.

atletiknet ©