Spor | Bilim | Performans

Nordic Curl Hamstring Kuvvet Testi

Spor yaralanmaları özellikle futbol gibi popüler ve sporculara yüksek ücretler ödenen branşlarda büyük kayıplar yaratır. Her yıl spor yaralanmalarından dolayı kulüpler önemli futbolcularından mahrum kalıyor ve milyonlarca avro kayıp yaşıyor.

 
Spor yaralanmaları ile ilgili en dikkat çeken konu ise her yıl daha da artıyor olması. Premier Lig’de takım başına yaralanma sayısı 2011-2012 yılında 25 iken bu rakam 2015-2016 sezonunda 35’e yükselmiş. Bunun nedeni muhtemelen sporun fiziksel performans düzeyinin de yıllar içinde artıyor olması. Örnek olarak İngiltere Premier Lig’de 2006-2007 sezonu ve 2012-2013 sezonu arasında maç başına yüksek şiddetli koşu sayısında(19.8 km/s üzeri) %35 artış görülmüş.(Barnes)

 

 

Spor yaralanmaları içinde en sık görülen hamstring yaralanmalarıdır. Hamstring yaralanmaları yüksek şiddetli koşular içeren spor branşlarında sık karşılaşılan yaralanmalardandır. Bu yaralanmalar sıklıkla ani hızlanma, yavaşlama, yön değiştirme ve sıçrama sırasında meydana gelir ve çoğunlukla sporcuyu antrenman ve müsabakadan bir süre uzaklaştırır(Freckleton). Premier Lig’de 2015-2016 sezonunda yaşanan spor yaralanmalarının %22’si hamstring yaralanmalarıydı. Toplam 154 yaralanma oyuncuları ortalama 5 maç sahadan uzak tutmuştu.

 
Sağlık bilimciler ve performans uzmanları spor yaralanmalarının nedenlerini tespit ederek yaralanma sıklığını azaltmak için yoğun şekilde çalışıyor. Genel kabul eksantrik hamstring kuvvetinin ve bacaklar arası kuvvet farkının yaralanma sıklığını arttırdığı ve yorgunluk,yaş ve daha önce benzer yaralanma yaşanmasının riski daha da arttırdığıdır. Eksantrik hamstring kuvvetini belirlemek için kesin yol izokinetik makinelerdir ancak bu makineler pahalı ve ulaşılması her zaman mümkün olmayan araçlardır. Bu durumdan dolayı eksantrik hamstring kuvvetinin ölçülmesinde ve iki bacak arasındaki kuvvet farkının belirlenmesinde çok daha kısa sürede ölçüm yapılabilen Nordic Curl Test platformları kullanılmaya başlanmıştır.

 
Nordic Curl Çalışmasında; sporcu bileklerinden sabitlenmiş bir pozisyonda bacaklarıyla pozisyonunu korumaya çalışarak gövdesi tamamen düz, yapabildiği kadar yavaş şekilde kendini öne doğru bırakır. Ve ardından kolları ile kendini yerden iterek başlangıç pozisyonuna döner. Bu çalışma hamstring grubu kasların kuvveti için en etkili çalışmalardan biridir.

mirror_friendly_nordic_hamstring_curls-1

 

 

Nordic Curl Test Platformlarında; sporcunun bileklerinden sabitlendiği bölgede bulunan kuvvet ölçüm mekanizması ile sporcunun ürettiği maksimum kuvvet bulunur.

2-nordboard_photos

 

 

Nordic Curl çalışması eksantrik hamstring kuvvetini geliştiren en efektif çalışmalardan biri olmakla birlikte eklenen ölçüm mekanizması ile etkili bir test aracı haline gelmiş durumda. Nordic Curl eksantrik hamstring kuvvetini arttırmakla birlikte Norveç’te profesyonel futbolcular üzerinde yapılan bir çalışmada hamstring kas grubunda konsantrik çalışmalar içeren bir antrenmandan daha etkili olduğu görülmüş(Mjølsnes).

 

Artan rekabet ortamında gelirleri arttırmak için sporculardan her zaman daha fazlası isteniyor ve bu yüzden maç takviminin sıklığı futbol ve basketbolda oldukça artmış durumda. Artan performans düzeyi ile birlikte müsabaka tempoları da geçen yıllara göre oldukça arttı ve artmaya da devam ediyor. Bu nedenlerden dolayı sporcuyu daha fazla sahada tutabilmek önemli hedeflerden biri oldu. Bu hedef için de yorgunluğun giderilmesi ve yaralanmalardan korunma yöntemleri en önemli araştırma konuları olmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

atletiknet ©