Fonksiyonel Ekipmanlardan Faydalanmak

Fitness sektöründe fark yaratmak isteyen markalar özellikle son yıllarda fonksiyonel fitness ekipmanları konusunda bir çok yeni ürün tasarladılar. Genel olarak bilinen fonksiyonel antrenman tanımı içinde hareketi  hedef alarak çalışmaya uygun olan bu ekipmanların kullanımı hem fitness merkezlerinde hem profesyonel spor kulüplerinin atletik antrenmanlarında oldukça sık kullanılmaya başlandı.

Ancak bu ekipmanların popülerleşmesi ile antrenman yapan kişilerin bu ekipmanlar ile çalışarak alacağı faydaya inanması sonucu ekipmanların fonksiyonelliği bir miktar unutuldu. Bunun sonucunda bu ekipmanlar antrenmana fonksiyonel bir katkı yapan araçlardan ziyade antrenmanda sadece bir dumbell gibi ek direnç aracı olarak kullanılan, antrenmanın içeriğinin değil sadece isminin fonksiyonel antrenman olmasını sağlayan gösteriş araçlarına dönüştüler.

Örnek verecek olursak Kettlebell isimli ekipman ile yapılabilecek onlarca fonksiyonel çalışma varken kettlebell’i sadece squat yapmak için kullanmak antrenmanın fonksiyonelliğine ters bir durumdur.

Yine başka bir örnek olarak en iyi suspension training ekipmanlarından biri olan TRX’i squat yaparken elimizde tutmanın bize fonksiyonel bir katkısı olmaz. Bunun yerine one leg squat yaparken TRX’i  kullanarak TRX’i proprioseptif duyu gelişimi için etkili bir araç olarak kullanabilir ve antrenmanı fonksiyonel hale getirebiliriz.

Bunlar çok basit iki örnek ama fonksiyonel ekipmanların kullanım amaçları ile ilgili doğru ve yanlışları görmek için yeterli.

Sonuç olarak fonksiyonel fitness ekipmanlarını  genel kuvvet antrenmanlarında kullanmak yerine tasarımlarına özgü özelliklerinden faydalanmak performans gelişimi için doğru seçenek olacaktır.